Geçmiş Etkinlikler

 Reynaers Academy

Belçika menşeili alüminyum sistem firması Reynaers Alüminyum tarafından organize edilen webinar serisi Reynaers Academy; cephe tasarımı alanında kendini geliştirmek isteyen öğrenci, mimar, mühendis ve tüm diğer sektör çalışanlarının katılımıyla 4 hafta boyunca devam etti. Online olarak Zoom üzerinden gerçekleşen program 90 dakikalık oturumlar şeklinde gerçekleşti.

Reynaers Academy’nin özel final bölümüyse Emre Arolat’ın katılımıyla 5 Mayıs saat 19.30’da gerçekleşti.

ÇEVRİMİÇİ MİMAR BULUŞMALARI

‘Mimari Yapılarda Su Tasarrufu ve Enerji Verimliliği’

Geberit katkılarıyla gerçekleşen Çevrimiçi Mimar Buluşmaları ‘Mimari Yapılarda Su Tasarrufu ve Enerji Verimliliği’ teması ile 18 Haziran Cuma günü saat 21:00 de Zoom Webinar yayını ile gerçekleşti.

Alanında başarılı çalışmalarda bulunan birbirinden değerli isimler Murat Sönmez moderatörlüğünde konuk oldular.

Konuşmacılar: Ali Osman Öztürk, Arda Işık, Bahadır Kul, Begüm Yazgan, Can Tamirci, Deniz Dokgöz, Evren Yiğit, Fuat Taşkıranoğlu, Gökhan Aksoy, Gül Güven, Hakan Evkaya, Mehpare Evrenol, Onur Özkoç, Orçun Ersan, Öznur Çakır, Yeşim Hatırlı

 Franke / Tasarım Buluşmaları

2021 yılı Pritzker ödülü kazananları açıklandı. “Yıkıp yapmak değil dönüştürerek yeniden kullanmak” anlayışındaki Fransız mimarlar ödüle layık görüldüler. Aravena’dan sonra başlayan bu akım ile mimarlığın geldiği noktada dünyada özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerde yeniden yapma konusu ve mimarlığın değer üretme kaygısı öne çıkıyor. Bu kaygının yersiz olmadığını tüm dünyaya hatırlatan bir süreci yaşadık ve hala yaşıyoruz. İnsanların doğa ile iç içe, esnek, sürdürülebilir mekânlara ihtiyaçlarının olduğu makro ölçekten mikro ölçeğe her bir hanede hissedildi. İlerleyen teknoloji ve tüm dijital dünya gerçekleri de öte yandan mimarlığı başka noktalara taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Bu büyük uçurum her geçen gün büyürken ve ufuk çizgisi giderek uzaklaşırken mimarlıkta değer öncelikleri neler ve değişiyor mu?

Heval Zeliha Yüksel, kıymetli konukları Prof. Celal Abdi Güzer, Han Tümertekin ve Murat Tabanlıoğlu ile ‘Mimarlıkta Değer Öncelikleri’ konusunu kendi meslek pratikleri çeperinde tartıştı.

Mimarlık fiziksel çevreye uyum sorununu çözerken günümüz koşullarında eski parametreler ile davranamıyor. Bazı yapılar tikel ve bir daha yinelenemez koşullarda yapıldığı için bu noktada özel çözümler devreye giriyor ve Türkiye mimarlığının mühendislik ve araçları ile kurduğu diyalog sorgulanıyor. Mimarlıkta olduğu kadar mühendislikte de ciddi değişimlerin olması gerektiği günümüzde bağlam her defasında icat ediliyor.

Heval Zeliha Yüksel, değerli konukları Uğur Tanyeli ve Melike Altınışık ile dünya çapındaki değişimler ve sözlük anlamından azade günümüzde bağlamın nasıl icat edildiğini Melike Altınışık’ın mimarlığının çeperinde tartıştı.

 ODE Select / Mimar Buluşmaları

‘Deprem Güvenliği için Su Yalıtımının Önemi’

Türkiye nüfusunun % 99’u 4 deprem bölgesinde yoğunlaşmıştır. 1999 yılında Marmara bölgesinde yaşanan, ciddi mal ve can kaybı ile ağır sonuçları olan depremden sonra yapılara ilişkin yönetmelikler değişmiş, yapıların depreme güvenli halde inşa edilmesi için yönetmelik ve denetim süreçleri yeniden ele alınmıştır.

Yapıların taşıyıcı sistemlerinin planlandığı mukavemette performans göstermesi için su ve nem ile olan ilişkisinin doğru planlanması ve uygulamanın da tasarıma uygun şekilde ele alınması gereklidir. Ode Select Mimar Buluşmaları, 17 Ağustos depreminin 22. yıl dönümünde güvenli yapılar için su yalıtımının önemini gündeme taşıyor.

“Mimarlık ve Temsil”

Heval Zeliha Yüksel, değerli konukları Burçin Yıldırım ve Hakan Keleş ile ‘Mimarlık ve Temsil’ konusunu ele alıyor. Mimari fotoğrafları ile tanıdığımız PAB Mimarlık kurucularından Burçin Yıldırım ve​ karikatürleriyle güncele dair argümanlar üreten akademisyen Hakan Keleş​ ile mimari temsil biçimlerini kendi meslek pratikleri çerçevesinde tartıştı.​

Ode Select Mimar Buluşmaları panel dizisinin sekizincisi  27 Mayıs Perşembe günü saat 21.00’da düzenlendi.

“Mimarlık Ortamında Sivil Toplum Örgütlenmeleri”

Ode Select buluşmaları kapsamında Mimar Banu Uçak ödüllü mimarlar Durmuş Dilekçi ve Hakan Demirel’i ağırladı. Banu Uçak, öğrenciliklerinden itibaren kendilerinden söz ettiren, mimarlık ortamının iki başarılı ve tecrübeli temsilcisiyle mimarlık serüvenleri ve ortamın güncel durumunun yanı sıra, ülkemizde Mimarlar Odası dışındaki en önemli mesleki örgütlenme olan Serbest Mimarlar Derneği’ni konuştu. İstanbul SMD 10. Dönem yönetim kurulu üyesi Durmuş Dilekçi ve 9. Dönem Yönetim kurulu üyesi Hakan Demirel, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin geçmişi, bugünü önümüzdeki dönem hedeflerinin yanı sıra, örgütlenmenin mimarlık ortamına katkısını değerlendirdi.

Ode Select “Güncel”

Ode Select buluşmaları Mimar Banu Uçak moderatörlüğünde İŞTE Proje Yönetimi kurucu ortağı Alev Akın ve GVDS kurucusu Görkem Volkan’ı ağırladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin ağır bir darbenin alındığı, mesleğe yeni atılan genç mimarların asgari ücretle dahi iş bulamadığı, mimarlık ofislerinin sürdürülebilir gelir yaratmakta güçlük çektiği, her kesim mimar için emeğin her zamankinden ucuz, iş bulmanın ve üretmenin gittikçe daha meşakkatli olduğu ülkemiz inşaat sektöründe farklı alanlarda kendi başlarına faaliyet gösteren üç kadın mimar Alev Akın, Görkem Volkan ve Banu Uçak tematik bir içerik yerine kendi perspektiflerinden, güncel mimarlık gündemini tartışmayı hedefliyorlar.

Yeni yapı yapmak yerine yapı yapma gerekliliğini sorgulamanın, yıkmak yerine yeniden işlevlendirmenin Pritzker gibi yıldızlar ligine ait bir ödül programı tarafından dahi ödüllendirildiği dünyada, global mimarlık diskuru ile Türkiye gerçeklikleri arasındaki ayrımın, ülkemizde belki de hiç olmadığı kadar yoği ve canlı süren mimari etkinlik ve tartışma ortamları ile mimarlık pratiğinin güncel durumu arasındaki (zayıf) ilişkinin de gündeme alınması hedefleniyor.

Kendi proje yönetim firması İŞTE’yi kurmadan önce de yapı sektöründe uzun süre çeşitli görevlerde bulunan, halihazırda kadının girişimcilik yoluyla güçlenmesi için yapılan projelerin kalbinde yer alan KAGİDER’in Yönetim Kurulu üyesi Alev Akın, ülkemizde bir kadın mimar tarafından kurulan az sayıda mimarlık ofisinden biri olan GVDS’nin kurucusu, yurtiçi ve yurtdışında, büyük ölçekli projelere imza atan Görkem Volkan, yapı sektöründe iletişim, gayrimenkul, malzeme ve pazarlama alanlarında yirmi yılı aşkın tecrübesi ile Banu Uçak’ın moderatörlüğünde 31 Mart Çarşamba akşamı saat 20.00’de buluştu. Webinar zoom ortamında canlı yayınlandı.

Mimarlık kültürü alanındaki çalışmaları ile tanınan Banu Uçak, üretimlerini yirmi yıldan uzun süredir Ankara merkezli Öncüoğlu Mimarlıkta sürdüren Enis Öncüoğlu ve Hatırlı Mimarlık kurucu ortağı Yeşim Hatırlı ile “merkez ve periferi” kavramı üzerinden Ankara ve İstanbul mimarlığını konuşacak. Banu Uçak, 2. Kuşak mimar olarak Öncüoğlu Mimarlığı sadece Ankara değil, Türkiye dışına da taşıyan Enis Öncüoğlu ve Ankara merkezli ofisinde İstanbul’da da nitelikli yapılara imza atan Yeşim Hatırlı ile ayrıca mimarlık örgütlenmelerinin gücü, Türk Serbest Mimarlar Derneği ve mimarlık alanının Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin sohbet etti.

ODE Select/ Mimar Buluşmaları, yılın ilk etkinliğinde başarılı işlere imza atan, ortak özellikleri olduğu kadar farklı birçok çalışması bulunan, CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç, Teğet Mimarlık ortağı Ertuğ Uçar ve SO? Mimarlık kurucu ortağı Oral Göktaş’ı mimar Heval Zeliha Yüksel moderatörlüğünde konuk etti.

40° paneli, mimarlara merak uyandıran özel içeriği tartıştılar.

Onar yıl arayla aynı mimarlık fakültesinden mezun olan üç kadın mimar Aydan Volkan, Banu Uçak ve Büşra Al, mimarlıkta “yeni” kavramını, Türkiye mimarlığının son otuz yılda kabuk değiştiren yüzünü ve Türkiye’de kadın mimar olma halini konuşacaklar. Aydan Volkan, Kreatif mimarlık bünyesinde yürüttüğü başarılı kariyer yolculuğunu paylaşırken, yarışmalarda aldığı ödüllerle kendinden söz ettiren Büşra Al ise değişen ortamın içinde genç mimarların yeni çalışma modellerini ve kendi öyküsünü aktaracak. Sektörün malzeme, iletişim, pazarlama ve gayrimenkul gibi farklı alanlarında çalışmış, ulusal ve uluslararası mimarlık networkünün yaklaşık yirmi yıldır parçası olan Banu Uçak’ın moderasyonunu yapacağı oturumda “yeni” kavramı da masaya yatırılacak. Aydan Volkan, Betonart dergisi “yeni” temalı 57. sayısının konuk editörlüğünü yapmıştı. O günlerde henüz yaşamlarımızın bir parçası olmamış “yeni normal” kavramı da tartışmanın bir parçası olacak.

Plansız kentleşme, altyapı eksikliği, değişken imar kanunları, herkesin malumu son günlerde tekrar yüzleştiğimiz deprem gerçeği ve içinde bulunduğumuz dönemin kendine has zorlukları sebebiyle iyi mimarlık üretmek gittikçe zorlaşıyor. Dahası iyi mimarlık örneği sayılabilecek az sayıda yapının, kendi başlarına kenti kuramadıklarını da görüyoruz. İnsanoğlunun pek çok farklı konu ile aynı anda sınandığı ve salgın sebebiyle sosyal dokunun yara aldığı bugünlerde kentlerin kendine has sorunlarına rağmen mimarlık nasıl üretiliyor? 

Heval Zeliha Yüksel moderatörlüğünde Murat Tabanlıoğlu ve Can Çinici, günümüz koşullarında mimarlığın kent ile ilişkisini kendi pratikleri üzerinden değerlendirdi.

Mimarlık insanlığa dair değişimin en kolay okunabildiği, hele mercek yeterince yukarı yerleştirilirse neredeyse çıplak gözle görülebildiği alanların başında geliyor. Hayatın büyüsü her çağın paydaşlarının, kendilerinin tetiklediği ve/veya maruz kaldığı dönüşümü biricik zannetmelerinde gizli. Oysa belki de değişim sandığımız her şey, bir ölçüde birbirinin tekrarından ibaret.

Banu Uçak moderatörlüğünde mimarlar Han Tümertekin ve Alper Derinboğaz mimarlıkta değişim, dönüşüm kavramını, kendi pratikleri üzerinden değerlendirecekler. İnsanoğlunun bir kez daha “yeni” ile sınandığını düşündüğü küresel pandemi günlerinde “zaman, yeni, yenileme ve nostalji” kavramları mimarlık bağlamında tartışıldı.

YILBAŞI ÖZEL 20×20

Mimarlar Yılın Son Etkinliğinde Soruyor!

“Ne Olacak Mimarlığın Hali?”

Pandemi gölgesinde, afetler, ekonomik kriz, izolasyon ve türlü zorluklarla geçen 2020, Türkiye mimarlığı için de kolay bir yıl olmadı. Alışılmadık koşullara ayak uydurmak zorunda kaldığımız 2020’ye mimarca veda etmek, 2021’e umutlu ve birlikte bir başlangıç yapmak amacıyla on sekiz mimar 30 Aralık Çarşamba, saat 21.00’de “Ne Olacak Mimarlığın Hali?” başlıklı webinar etkinliğinde buluşuyor. Ülkemizin önde gelen mimarlık platformlarının tümünde canlı yayınlanacak etkinlik, mimarlar Banu Uçak ve Heval Zeliha Yüksel moderatörlüğünde gerçekleşecek. Ünlü mimarların her biri 400 saniye sürecek tematik sunumları ile bilgilendirici olduğu kadar keyifli bir ortamda 2020’yi uğurlamayı hedeflediğimiz etkinlik, tüm ilgililerin katılımına açıktır.

Tasarımın Renkleri

Tasarımın Renkleri, sizi başarılı mimar ve tasarımcılarla buluştururken aynı zamanda renklerin yaratıcılığı tetikleyen dünyasına da yakından bakma şansı sunuyor.

WORKSHOP

Mimarların maharetlerini sergileyip en samimi ve doğaçlama biçimde yer aldığı Franke Mutfak Sohbetleri birbirinden değerli mimarları konuk ediyor.

Ne Yapıyoruz?

Türkiye’deki mimarlık ve yapı sektöründe yapı malzeme alanında yer alan firma ve markalara danışmanlık, özel içerik planlama, pazarlama stratejisi oluşturma, marka bilinirliği, iletişim, araştırma/geliştirme ve organizasyon hizmetleri sunuyoruz.

İletişim