Mimari Projeyi Sanal Gerçekliğe (VR) Aktarmak İçin Kullanılacak Yazılımlar

Bu yazıda sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) ortamında, hazırlanan mimari projeleri görüntülememize yarayan dokuz tane yazılımdan bahsettim. Bu yazılımları tanımak ve birkaçını kullanabiliyor olmak mimarlığın geleceğini takip edebilmemizde önemli olacaktır. Biz mimarlar etkili sunumlar yapabilmek, müşteriye tasarımımızı en anlaşılır şekilde ifade edebilmek için teknolojiden faydalanmamız gerekiyor. Bir projeyi gerçeğe en yakın anlatmanın ve proje tasarım aşamasındayken doğru kararlar verebilmenin en etkili yolu, onu sanal gerçeklikte deneyimlemek olsa gerek.

Ufuk açıcı okumalar.

1- UNREAL ENGINE

Epic Games tarafından video oyunu tasarlama aracı olarak geliştirilen Unreal Engine, yıllar içinde çalışma alanını genişletti. Şu an rakipleriyle karşılaştırıldığında en iyi sanal gerçeklik yazılım paketlerinden biridir.

Mimarlık alanında da şaşırtıcı derecede gerçekçi modeller oluşturmak için Unreal Engine kullanılıyor. 3ds Max, Revit, SketchUp Pro, Rhino, Cinema 4D veya başka herhangi bir CAD, BIM veya DCC çözümünde modelleme yapıp, verilerinizi Unreal Engine’e aktarabilirsiniz. İçeri aktardıktan sonra, gerçek zamanlı sahneler oluşturabilirsiniz. Güçlü bir düzenleme araç setine sahiptir, böylece istediğiniz kadar ayrıntılı modeller oluşturmak için kullanabilirsiniz. Üstelik Unreal Engine sanal mimari yazılım paketini ücretsiz bir şekilde sunuyor. Herkes indirip kullanabilir.

Yazılımı indirmek için: unrealengine.com/en-US/solutions/architecture

İnceleme Videoları: 
youtube.com/watch?v=S2eXK025uC4&ab_channel=Sykoo
youtube.com/watch?v=xpjhsOneeQQ&ab_channel=BryanHoward

 

2- UNITY REFLECT

Başka bir video oyun motoru olan Unity, sanal gerçeklik işine en iddialı giriş yapan yazılım oldu desek abartmış olmayız. Birincisi, bu sanal gerçeklik tasarım yazılımı, BIM ve 3D modelleri sanal alana kolayca getirmenize yardımcı olur. Revit, BIM 360, Navisworks, SketchUp ve Rhino projelerini gerçek zamanlı 3D’ye getirebilirsiniz.

Araç, mimari örneklemelerde sanal gerçekliği kullanmak için idealdir. Bir yaşam ortamı yaratmanıza yardımcı olacak çok gerçekçi modeller inşa edebilirsiniz. Zaha Hadid Architects projelerini sanal gerçeklik için hazırlarken Unity kullandığını öğrendim ve bunun gibi birçok önemli mimarlık ofisleri Unity tercih ediyor.

Programı kullanırken, bazı yazılım becerilerine ihtiyacınız olacak. Unity için internet üzerinde bolca eğitim videoları mevcut. Unity kendi web sitesinde de ücretli eğitim içeriği sunmaktadır. Web sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Unity Reflect Review 30 gün yararlanabileceğiniz deneme sürümü mevcuttur.

Ücretsiz sürümünü yüklemek için: unity.com/products/unity-reflect-review,

İnceleme Videoları:

3- AUTODESK LIVE

Autodesk programları dünyanın neresinde olursanız olun, mimarların en çok bildiği, kullandığı programlardır. Yeni program ara yüzlerine hakimiyet geliştirmekten çekiniyorsanız Autodesk ürünü sanal gerçeklik tasarım yazılımı olan Autodesk LIVE doğru bir tercih olabilir. Bu yazılım, standart Revit modellerini alıp içinde adım atabileceğiniz tasarımlara dönüştürmenize olanak tanır.

Kullanım kolaylığı sayesinde, BIM modelinizi yazılıma yükleyip ardından birkaç tıklamayla etkileşimli bir deneyim yaşayabilirsiniz. En büyük avantajı, müşterilerinizin modellerinizi en erken aşamalarda keşfetmesine olanak sağlamasıdır ve mimarın projenin başında projede oluşabilecek problemleri görmesini sağlar.

Autodesk, Revit ve 3DS MAX için ayrı sanal gerçeklik yazılımları çıkartmış.

Autodesk Revit Live tasarımlarını masaüstünde veya sanal gerçeklikte hızla keşfetmek, anlamak ve paylaşmak için bir çözüme ihtiyaç duyan mimarlar için tasarlanmıştır. BIM verilerini aktarıp, ayarlamalar yapabilirsiniz (örneğin, yılın zamanını değiştirip ve ışığın nasıl değiştiğini görebilirsiniz), tasarımlarınızı sürükleyici bir bir deneyim için sanal gerçeklik donanımına bağlayabilirsiniz.

3ds Max Interactive’deki VR araçları, üst düzey, fotogerçekçi deneyimler üretmek için çalışan tasarım görselleştirme uzmanlarına yöneliktir. Ayrıca, 3ds Max veri kümenizi gerçek zamanlı ortama hızlı bir şekilde bağlar ve projeniz üzerinde gerçek zamanla etkileşimli şekilde çalışabilirsiniz.

3ds Max Interactive, ayrı olarak satın alınamaz. Mevcut bir 3ds Max abonesi olmanız koşuluyla, hem 3ds Max hem de 3ds Max Interactive’i masaüstü hesabınızdan iki ayrı indirme olarak indirebilirsiniz.

İndirme videosu: youtu.be/t2GYpNaccFA

İnceleme videosu: youtube.com/watch?v=K20a-X_cgVI&ab_channel=CadbimTeknikDestek

4- FUZOR

Unreal Engine ve Unity gibi, Fuzor da video oyun yazılımı olarak öne çıkar fakat BIM tabanlı tasarımlar oluşturmanıza da olanak tanır. Günümüzün önde gelen dijital tasarım yazılım paketlerinin çoğuyla entegre olur. Bunlar Rhino, Revit ve SketchUp’ı içerir. Revit, tercih ettiği ana yazılımdır. Revit’e canlı bağlantı sunar bu nedenle Revit BIM dosyalarınızda yaptığınız herhangi bir değişiklik, Fuzor’un oluşturduğu işlemlerde anında görüntülenir. Ayrıca sanal gerçeklik donanımlarıyla modellerinizin sanal görüntülerini oluşturmanıza da yardımcı olur.

Fuzorla çalışabilen programlar

 

Satın alma linki: kalloctech.com/purchase_19.jsp

İnceleme Videosu: youtu.be/VskfhOL3hzQ youtu.be/Vdp2Xp3dJeA

 

5- ENSCAPE

Sürekli genişleyen kütüphanesiyle, sahnenizi gerçekçi hale getirmenize yardımcı olacaktır. Enscape, mevcut BIM yazılımınızı alır ve sizin için sanal modeli oluşturur. Autodesk Revit, SketcUp, Rhinoceros, Archicad, Vektorworks ile birlikte çalışabilir .Tasarım ve render arasında canlı bağlantı sunar. 14gün boyunca kullanabileceğiniz deneme sürümü mevcuttur. Öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz lisans fırsatı sağlamaktadırlar.

Ücretsiz deneme sürümü için: enscape3d.com/#/

İnceleme videosu: youtu.be/J15wwftv44U

 

6- SHEPESPARK

Gerçeğe yakın aydınlatmalar konusunda en ince ayrıntıların yapılabileceği bir program. SketchUp, Revit, 3ds Max, Maya, Cinema 4d, Modo, Blender gibi programlarla çalışabilir.

Shapespark tanıtımında “Tek yapmanız gereken VR başlığınızı takmak, sahneyi açmak ve VR modunu seçmek. Müşterilerinizi sanal dünyaya kendilerini kaptırmaya davet edin ve gelecekteki alanları gerçek dünya ölçeğinde görmelerine izin verin .” diyor. Heyecanlandırıcı. Hazırladığınız 3D sanal tur hiçbir ek programa ihtiyaç duymadan web üzerinden açılabilir. Bu da sizi format dönüştürmeleriyle uğraştırmaz. 30 günlük deneme sürümü mevcuttur.

Ücretsiz deneme sürümü için: shapespark.com/industries-architecture-and-interior-design

İnceleme videoları: 

 

Bundan sonraki 3 madde arttırılmış gerçeklik içindir.

7- ARKI

Arki arttırılmış gerçeklik (AR) hizmeti veren bir yazılımdır. Arttırılmış gerçeklik Pokemon Go oyunundan da hatırlayacağınız gibi, bir ekran aracılığıyla gerçek dünyada varmışçasına görüntüleme yapar. Hem tasarım hem de sunum amaçları için çoklu etkileşim seviyelerine sahip 3 boyutlu modeller sağlayarak AR teknolojisini mimariye dahil eder.

Arki herhangi bir iOS/Android cihazında kullanılabilir. Arki, 2B kat planlarınızın üzerine hızlı modeller oluşturmanıza olanak tanır. Birkaç dakika içinde sanal bir model oluşturabilirsiniz. Modelin kullandığı malzemeleri seçerek ve gelen ışığa göre gölgelendirme yaparak daha gerçekçi hale getirebilirsiniz. 3 boyutlu modellerin özel görünümlerini yakalayabilir ve kaydedebilir ve içeriklerini birkaç tıklamayla e-posta veya sosyal medya aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için: apkpure.com/arki-a-r-architecture/com.darfdesign.arki

apps.apple.com/us/app/arki/id700695106

8- VISIDRAFT

Visidraft’ta Arki gibi AR sunan bir yazlımdır. Elinizde bir tabletle inşaat halindeki bir mekanı gezerken projenin son halini görebilirsiniz. Uygulama, bina alanlarınızı ve içine yerleştirmeyi düşündüğünüz öğeleri görselleştirmenize olanak tanır. Örneğin, bir 3B modeli içe aktarabilir ve ardından mobilya gibi sanal öğeler eklemek için Visidraft’ı kullanabilirsiniz. Amacı, kullanıcıya kendilerine sunulan alan hakkında daha ayrıntılı bir fikir sağlamaktır.

 

İnceleme videosu: architectmagazine.com/videos/visidraft-augmented-reality-for-visualizing-cad-designs

9- AUGMENT

Adından da anlaşılacağı gibi, Augment başka bir artırılmış gerçeklik yazılım paketidir. Augment, projelerinizin etkileşimli örneklerini oluşturma fırsatı sunar. Bunlar şu anda yalnızca tabletlerde ve akıllı telefonlarda kullanılabilir. Tek yapmanız gereken kat planlarınızı yazılıma taramak. Ücretsiz olarak kullanılabilir, Premium abonesi olursanız daha geniş model kütüphanesinden faydalanabilirsiniz. 3ds Max, Revit ve SketchUp için eklentileri vardır. Küçük bir çalışma ile sanal alana aktarabileceğiniz artırılmış gerçeklik modelleri oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için: play.google.com/store/apps/details?id=com.ar.augment&hl=tr&gl=US

İnceleme videosu: youtu.be/svaKVEno7sA

 

İrem Nur Öksel
Mimar

Kaynakça:

academy.archistar.ai/15-great-vr-software-packages-and-apps-for-architects

procad.ie/3ds-max-interactive

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü