The Swan Chair

Sizlere, mimarlık tarihinde iz bırakan, ikonikleşmiş tasarımlardan söz etmek istiyorum. Sanayi devrimi ve makineleşmenin önünü açtığı modern mimarlıkla ortaya çıkan bu tasarımlar, hayatımızda ve simgesel projelerde göz alıcı noktalarda yer almıştır. Şimdi, onlardan SWAN CHAIR ile başlıyorum.

Not: Bu yazı ilk kez https://archistory-perladarte.blogspot.com/2021/09/202109swan-chair.html adresinde yayınlanmıştır.

Arne Jacobsen tarafından 1958’de Kopenhag’daki SAS Royal Hotel’de lobi ve salon alanları için Swan ve Egg Chair tasarlandı. O zamanlar Swan teknolojik olarak yenilikçi bir sandalyeydi: Düz çizgilerin olmadığı eğrisel bir tasarım. Herhangi bir iç mekana güzel, sofistike bir ifade katan ve herhangi bir tasarım meraklısına neşe getiren bir tasarıma  sahiptir.  Orijinal ürün, Fritz Hansen tarafından lisanslanmıştır ve Polonya’da üretilmiştir.

Today, I would like to talk to you about iconic designs that have left their mark in the history of architecture. These designs, which emerged with the modern architecture that the industrial revolution and mechanization paved the way for, have taken place at eye catching points in our lives and symbolic projects. Now, I’m starting with SWAN CHAIR from them.
The Swan and Egg Chair were designed by Arne Jacobsen in 1958 for the lobby and lounge areas at SAS Royal Hotel in Copenhagen. At the time, Swan was a technologically innovative chair: a curvilinear design without straight lines. It has a design that adds a beautiful, sophisticated statement to any interior and brings joy to any design enthusiast. Original product was licenced and manifactured by Fritz Hansen in Poland.

 

İnci Şelale KIROĞLU
İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü